

O ile wcześniej zachowanie słuchu w trakcie leczenia było bardzo mało prawdopodobne, o tyle nowsze techniki mikrochirurgii i radioterapii stereotaktycznej umożliwiły w większości przypadków zachowanie słuchu czynnościowego. Łącznie 60-66% osób leczonych z powodu AR zachowuje słuch.
Laryngologia, ortopedia odrastanie nowotworów
Prawdopodobieństwo zachowania słuchu koreluje z lepszym wstępnym leczeniem i mniejszym rozmiarem guza. Jeśli zachowanie słuchu jest ważnym celem, wybór podejścia chirurgicznego może być różny. Nawet u osób z ubytkiem słuchu po zabiegu chirurgicznym lub radioterapii, słuch może się przez wiele lat zmniejszać. MedSen – laryngologia, ortopedia Białystok.
Odrost nowotworowy występuje w 1-3% przypadków leczonych chirurgicznie, a 14% przypadków leczonych promieniowaniem. Prawdopodobieństwo odrostu jest proporcjonalne do masy guza pozostałego w przypadku zabiegu operacyjnego i odwrotnie proporcjonalne do dawki promieniowania w przypadku radioterapii. W przypadku konieczności wycofania się z zabiegu operacyjnego po napromieniowaniu wskaźnik powikłań w dwóch różnych badaniach wynosił od 19,4% do 27%, ponieważ guz ma tendencję do łączenia się z nerwem.
Laryngologia, ortopedia uszkodzenie nerwów twarzy
W badaniu ankietowym Acoustic Neuroma Association 2012 29% respondentów zgłosiło osłabienie lub paraliż twarzy, część z nich była przed, a część po leczeniu. Jest to znaczący postęp w porównaniu z badaniem pacjentów Acoustic Neuroma Association przeprowadzonym w 1998 roku, które wykazało, że w momencie zakończenia badania jedynie 59% z nich było zadowolonych z wyglądu twarzy.
Leczenie nerwów nerwowych może uszkodzić nerw twarzowy w wyniku zabiegu chirurgicznego lub promieniowania. Zazwyczaj jednak możliwe jest zachowanie pewnego stopnia funkcji twarzy, nawet w przypadkach, gdy nerw jest w dużym stopniu zaangażowany. Dla osób z częściową regeneracją nerwów, u których utrzymuje się pewne osłabienie twarzy, korzystne mogą być również niechirurgiczne zabiegi rehabilitacji twarzy.
Zaburzenie smaku i suchość w ustach: Zaburzenia smaku i suchość w ustach są częste przez kilka tygodni po zabiegu. U nielicznych pacjentów zaburzenie to jest dłuższe lub trwałe.
Ból głowy jest spodziewany u większości pacjentów bezpośrednio po chirurgii neurochirurgicznej (faza ostra) z powodu nacięcia, zmian ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, bólu mięśni, a nawet bólu meningitycznego.
Zwykle reaguje na odpowiednie leki i ustępuje w ciągu kilku tygodni. Ból głowy utrzymujący się miesiącami lub nawet latami po zabiegu (faza przewlekła) może być osłabiający i może być niedocenianym powikłaniem leczenia nerwia akustycznego. U pacjentów, u których występują przewlekłe bóle głowy, ból często utrzymuje się przez dłuższy czas i nie zawsze dobrze reaguje na różne zabiegi medyczne i chirurgiczne. Dokładna częstość występowania i przyczyny przewlekłych bólów głowy pooperacyjnych są nieuchwytne.
Po chirurgicznym leczeniu nerwic akustycznych, częstość występowania bólów głowy w badaniu ankietowym pacjentów Acoustic Neuroma Association 2012 wynosiła od 0% do 35%, w zależności od rodzaju podejścia chirurgicznego, zastosowanej techniki i odstępu czasu, jaki upłynął od zabiegu.